Лесасерма Похунахіс. Мистецтво бурозему

10 сентября 2017, вс. 17:00
Sentrum Киев, ул. Шота Руставели, 11
от 270 грн.
от 270 грн.

О событии

«Мистецтво бурозему» - трансмедійний проект, присвячений життю і творчості радянської андеграундної письменниці грецького походження Лесасерми Похунахіс (1926 — 1991).

 

Дочка університетського професора лівих поглядів, Похунахіс в юному віці вступила до лав Грецького опору і пізніше була змушена тікати в СРСР. Потрапивши під одну з останніх хвиль сталінських репресій, письменниця кілька років провела в трудових таборах, поки при черговій ротації не загубилася разом з конвоєм в сибірських лісах, по яким поневірялася наступні два роки.

 

Більшу частину життя Похунахіс провела в селі Еробогачен, де вона встигла побувати ученицею шамана, створити самобутній ізвод наївного Арте Повір, створити першу в Сибірі лесбійську сім'ю з місцевою поштаркою Антоніною Увачан і стати об'єктом поклоніння сектантів. Однак головною працею письменниці стала книга «Бурозем», яку вона писала протягом усього життя. Розділений на чотири різножанрових томи, «Бурозем» представляє собою сотні тисяч сторінок епічної і ліричної поезії, містичних одкровень і афоризмів, в яких знайшли відображення всі етапи дивного життєвого і творчого шляху Похунахіс. Роботи письменниці, які ніколи не публікувалися, були виявлені випадково групою іркутських вчених на початку 2000-х років.

 


Проект «Мистецтво бурозему» вперше був представлений в рамках фестивалю Ultima Oslo у вересні 2016 року. Він включає в себе концерт сучасної академічної музики, документальний фільм, а також виставку картин Лесасерми Похунахіс.

 

Ядро проекту складають п'єси чотирьох композиторів - А.Наджарова, М.Полеухіной, С.Хісматова і А.Хубеева - написані за мотивами чотирьох томів книги «Бурозем». Драматургією концерту вони об'єднані в єдину розповідь про долю письменниці: її перебування у таборі ( «Індустріалізація як перший етап», А. Хубе), поневіряння по сибірських лісах ( «Ліс електричних магнолій», М. Полеухіна), техно-шаманському вченні ( «Програма "Грамотність" - наука для людей», А. Наджар) і тихе сільське життя останніх років ( «N-Musik», С. Хісматов). 

 

П'єси активно задіюють елементи мультимедіа та перформансу, відображаючи міждисциплінарний характер творчості Похунахіс. Виконання п'єс перемежовується показом фрагментів документального фільму, що включає інтерв'ю з дослідниками творчості письменниці, архівні зйомки і відео-арт.

 

Експериментальна драматургія фільму, що відкривається академічною розповіддю і поступово скачується в хаос і абсурд, на думку авторів проекту більш підходить його героїні, ніж традиційні форми. На прем'єрі проекту «Мистецтво бурозему» разом із концертом була організована виставка картин-колажів Лесасерми Похунахіс, створених художницею з харчових і побутових матеріалів.