24-pay-mark Created with Sketch.

ONUKA

6-20 листопада 2023 року новий альбом «ROOM» гурту ONUKA вперше зазвучить.

Назва альбому «ROOM» символізує місце чи простір для усвідомлення себе, свого досвіду, своїх проблем, але й водночас — простір для мрій та розвитку.Альбом складається з 10 треків, кожен з яких присвячений тим драматичним емоціям і ситуаціям, в яких опинилися українці через війну. Героями пісень альбому є: військові, волонтери, жінки, що, рятуючи своїх дітей, вимушено залишають Україну, та й мільйони людей, які всупереч усьому, продовжують свою важливу буденну працю.

«Кожен трек альбому піднімає свою проблематику: ПТСР на рівні нації, вимушений переїзд, втрата рідних, втрата домівки, житла, призначення, роботи чи навіть власного простору. Бо наш власний простір – це і є room», — пояснює Ната Жижченко.

Реліз альбому відбувся 21 липня 2023 року, альбом складається з 10 треків. Найвідоміший з них сингл і однойменний кліп «PEREMOHA», що побачив світ ще на початку цього літа. З того часу трек встиг набути шаленої популярності та зібрати понад 1 млн переглядів на YouTube, а ONUKA — стати амбсадоркою Spotify Equal.

Новий альбом ONUKA — це найбільш інтимна, лірична та споглядальна збірка з усього каталогу творчого дуету Нати Жижченко та Євгенія Філатова. «ROOM» — це витончена і тендітна музика для занурення вглиб себе та духовного зцілення.


Артисти

ONUKA
ONUKA

Рік заснування – 2013-й

Місто – Київ (Україна)

Мова – українська, англійська

Жанр – фолктроніка, електроніка, синті-поп

Склад:
  • Ната Жижченко – вокал, сопілка;
  • Дарина Серт – клавіші, семплер, беквокал;
  • Марія Сорокіна – ударні;
  • Євген Йовенко – бандура, бугай, семплер, тилинка;
  • Андрій Войчук – цимбали, дримба;
  • Сергій Кашин – тромбон, трембіта;
  • Микола Блошкін – тромбон, трембіта;
  • Віталій Баклаженко – тромбон;
  • Олександр Лісун – тромбон;
  • Тарас Довгопол – валторна, козацька труба;
  • Владислав Петренко – валторна.

Історія гурту

ONUKA – український музичний гурт, що працює у жанрі електро-фольк. Нова зірка на небосхилі вітчизняної індустрії творчості засяяла у 2013 році. Проєкт утворили Ната Жижченко та Євген Філатов. Ната раніше була вокалісткою електронного гурту Tomato Jaws. Композитором, аранжувальником та саундпродюсером гурту став Євген Філатов, відомий як лідер групи The Maneken.

Вибір імені колективу став демонстрацією шани дідусеві Нати, Олександру Шльончику, який був знаним українським майстром музичних інструментів. Саме він створив для онуки першу сопілку, відкрив світ традиційної музики та допоміг сформувати відчуття глибокого зв’язку з рідною культурою. При цьому слово «онука» зацікавило засновницю гурту не лише як відсилка до пам’яті про дідуся. Ната Жижченко зазначала, що у назві можна змінювати наголос, відкриваючи нові смисли. Цікаво, що одним із варіантів назви колективу було слово «пломбір». Та вибір все ж зупинився на слові «онука».

Розмірковуючи над концепцією музики гурту, Ната Жижченко згадує, як у певний момент здійснила оцінку свого творчого шляху. Артистка усвідомила, що рівно половину життя присвятила етнічному стилю, а решту – електроніці. Тож метою виконавиці стало створення саунду, в якому електронна основа гармонійно переплітається з живим подихом народних інструментів. Сопілка, яку Ната вважає своєю особистою магічною паличкою, стала символом унікального синтезу.

Головний виклик полягав у тому, щоб знайти тонку межу між двома музичними світами, зберігаючи красу і глибину обох. Реалізувати амбітну ідею вдалося саме завдяки Євгену Філатову – людині, яка тонко відчуває музику і здатна створити збалансоване, витончене звучання.

Творчий шлях

Першим релізом ONUKA стала композиція Look, представлена в жовтні 2013 року. Вже наприкінці грудня гурт випустив відеокліп до синглу. Режисером виступив Євген Філатов. Публічний дебют проєкту відбувся 13 червня 2014 року. ONUKA вперше представили півгодинну програму під час виступу гурту The Maneken у київському клубі. А за кілька тижнів до цього вийшов перший мініальбом під назвою Look. До платівки увійшли чотири авторські композиції та мікс на заголовний трек. Вже одразу після релізу EP очолив український чарт iTunes.

Повноформатний альбом випустили у жовтні 2014 року. Реліз ONUKA складався з десяти треків: вісім англомовних і дві пісні українською. Успіх платівки збільшив армію фанатів гурту і приніс музикантам широке визнання й популярність. Повна дискографія проєкту включає наступні альбоми:
  • студійні: Onuka, Mozaïka, Kolir, Room;
  • мініальбоми: Look, Vidlik, Kolir (Remixes);
  • концертні: Live with NAONI Orchestra (за участю НАОНІ України), Mozaïka (за участю НАОНІ України).

Розвиток гурту

ONUKA заявили про себе далеко за межами української сцени, привернувши увагу шанувальників якісної музики з інших країн. У травні 2015 року учасники проєкту перемогли в національному відборі серед українських гуртів для участі у престижному фестивалі Sziget. Виступ гурту відбувся 11 серпня на сцені British Knights Europe Stage. Колектив успішно представив публіці унікальне поєднання електроніки та української традиційної музики.

На початку 2021 року ONUKA також взяли участь у 21-му Міжнародному фестивалі Meet in Beijing. Захід проводився у форматі онлайн. Гурт представив українську культуру на міжнародному рівні перед аудиторією в понад 300 тисяч глядачів.

Щодо основ творчої концепції ONUKA, Євген Філатов бачить її як про поєднання змісту та форми. Митець повністю поділяє ідеї, які стоять за проєктом. Саундпродюсер вважає, що музика передусім повинна залишатися самостійним і цілісним мистецьким продуктом. Важливо, аби творчість була цікавою, привабливою для слухача і водночас відповідала високому професійному рівню. Філатов переконаний: коли музика наповнена глибокими смислами, вона здатна вийти за межі звичного сприйняття. І спричинений резонанс може бути набагато потужнішим від очікуваного.

Соціальна активність

Однією з важливих тем, які знайшли відображення у творчості ONUKA, стала трагедія Чорнобиля. Рефлексією подій на ЧАЕС стали треки мініальбому 2016 року Vidlik.

У 2018 році ONUKA започаткували соціальну ініціативу ECOSTRUM. Метою проєкту стало привернення уваги до проблем довкілля. Гурт розпочав співпрацю з громадською організацією «Україна без сміття», підтримуючи її діяльність через творчі та інформаційні кампанії. ONUKA свідомо використовує свою популярність для поширення соціально важливих меседжів. Відеокліп на композицію Strum став першим кроком у цьому напрямі й транслював заклик відповідально ставитися до навколишнього середовища.

Також у 2022 році вийшов благодійний фільм-лекція про народні інструменти від ONUKA. Робота була створена у співпраці з фондом Repair Together. Фільм став частиною благодійного медіапроєкту «Зима близько», де відомі українці збирали кошти на відновлення зруйнованих війною будинків. Крім того, Ната Жижченко стала амбасадоркою спеціального фонду «Це моє місто», що допомагає жителям і захисникам Чернігова.

Нагороди та відзнаки:

  • музична премія YUNA-2015 в номінації «Відкриття року»;
  • премія міжнародного кінофестивалю Around International Film Festival Barcelona 2021 (нагорода за відеокліп на пісню Zenit в номінації «Найкраще музичне відео»);
  • музична премія MEGOGO MUSIC AWARDS 2023 («Альбом року» – Room).

Цікаві факти про гурт:

  • Ната Жижченко не лише співає в гурті, а й грає на багатьох музичних інструментах. Серед них – сопілка, окарина, свистулька, омнікорд, невеликі перкусійні інструменти;
  • музика з мініальбому Vidlik була використана в документальному фільмі телеканалу «1+1» про аварію на ЧАЕС;
  • у треках EP Vidlik втілилися особисті переживання учасників проєкту. Відомо, що Ната Жижченко та Євген Філатов тиждень жили у Славутичі та відвідали Чорнобильську станцію.