provulok
Місто – Київ (Україна)
Мова – українська, англійська
Жанр – інді-рок / постшугейз
Лідер гурту – Льоман Судакли
Історія проєкту
provulok – інструментальний постшугейз проєкт музиканта кримськотатарського походження Льомана Судакли. Тривалий час гурт був сольним проєктом. Артист родом із села Кутлак, що під Судаком. Тепер живе у Києві: через російську окупацію Криму родина вимушено виїхала з території півострова. Льоман виростав в унікальних умовах. Його рідне село було оточене горами, а поруч знаходилось море. Постійно була присутня взаємодія з природою. Особливими були мова, культура, релігія і тюркські традиції. До п’яти років хлопчик говорив лише кримськотатарською. Після подій 2014 року юнак не мав бажання покидати домівку. Через політичний тиск і загрози для сім’ї батько поїхав одразу, а Льоман залишився до закінчення школи. Родина пережила не один обшук ФСБ. Згодом батько переконав сина, що переїзд до Києва – необхідний крок.
Льоман отримав освіту психолога в Київському національному економічному університеті ім. В. Гетьмана та турецькому місті Бурса. Був період, коли майбутня зірка музичної індустрії працював за професією. Але згодом зрозумів: ще занадто молодий, щоб переживати вигорання від складного заняття. Зацікавлення музикою та різними проявами творчості й мистецтва прийшло до Льомана у віці 13 років. Юнак працював на пляжі. Поруч також творили художники, що жили неподалік. Одного дня хлопця відправили до них із буденним завданням. У розташуванні митців хлопець побачив на стіні колекційну гітару Fender Telecaster 1972 року та попросив зіграти на ній. Наступного дня отримав першу зарплату і купив акустичну гітару. Через півроку придбав електрогітару Jay Turser (як у Біллі Джо Армстронга з Green Day). У віці 16 років Льоман почав створювати власні композиції і записувати їх. Пісні звучали дуже сиро, але через подібний період проходить кожен виконавець.
Творчий шлях
Назва «Провулок» спала Льоману на думку через асоціації з медитативним усамітненням та затишком. Ідея назвати гурт provulok виникла в період, коли виконавець активно слухав BONES і музикантів з обʼєднання TeamSESH. У проєктів були схожі, але не надто змістовні назви, що мали особливий вайб. Льоман обрав таку назву через її атмосферу, а також через любов до провулків у таких містах як Івано-Франківськ, Львів, Стамбул чи Лісабон, де між людьми майже немає простору.
Наскрізними мотивами творчості provulok є почуття втрати дому, туга за кримськими краєвидами та глибока любов до національних традицій. У 2019–2021 роках музика проєкту отримала визнання й популярність за кордоном. Зокрема, треки проєкту потрапляли до плейлистів США та країн Латинської Америки. Композиції Судакли зацікавлювали фанатів жанрів колдвейв і думер.
Одним із найбільш очікуваних релізів provulok став пост-шуґейзовий, третій повноформатний альбом dissociation. Платівка представлена дев’ятьма треками. Серед них – кілька фітів: з з Ницо Потворно, Sheetel та Люсі. dissociation досліджує процес змін у поглядах та пристосування до нових реалій, акцентуючи увагу на неможливості залишатися тим, ким ти був раніше, коли обставини змінюються. У релізі піднімаються важливі та болючі теми, такі як російська агресія та знищення кримськотатарської мови в Криму.
Стиль та розвиток проєкту
У 2025 році provulok оголосив про зміну складу учасників. Попередній концертний склад лідер гурту представляє так:
- Жека – басист, який також має свій гурт YCH;
- Артур – ударник, раніше грав у Віктора Павліка та в гурті sportcafe;
- Льоха – ритм-гітарист, чия гра настільки агресивна, що під час концертів струни на його гітарі рвуться.
Льоман запевняє, що зміна складу не вплине на подальше створення музики. Адже артист самостійно відповідає за творчий процес. Водночас виконавець вже готується до виступів і планує розвивати проєкт. Тож попереду – не виключено, великі сцени фестивалів та масштабні турне. В активну фазу творчості provulok увійшов з 2023 року. Проєкт підкорив українську аудиторію, здобув перемогу на Koza Music Battle 2023. Наразі в дискографії групи – три повноформатні та три мініальбоми, а також кілька синглів.
Найвідоміші пісні гурту:
- «звичка»;
- The Pain Won’t Stop;
- It All Was Illusion;
- Rainy Mountains;
- «розпайка» та інші.
Цікаві факти:
- для того, щоб «розпаятись», лідер гурту Льоман займається скелелазінням, пінг-понгом, волейболом, йогою, стретчингом або disco elysium;
- своїми шкідливими звичками артист називає переїдання та відеоігри;
- описуючи свою музику, Судакли пропонує слухачам уявити величезну скелю заввишки 200 метрів, яку накриває потужний дощ. Потоки води збираються на її верхівці, і в якийсь момент тонкий струмінь проривається вниз. Він поступово перетворюється на стихійну течію, що з гуркотом обрушується на землю, створюючи імпровізований водоспад. Це і є емоції, які оволодівають кожним під час прослуховування пісень provulok.