Мертвий Півень
Дата заснування – 1989-й рік
Місто – Львів
Мова – українська
Перший склад (1989—1992):
- Любомир «Любко», «Футор» Футорський – вокаліст, засновник гурту;
- Роман «Ромко Сіґал» Чайка – гітара;
- Місько Барбара – вокал;
- Роман «Ромко» Рось – скрипка;
- Ярина Якуб'як – вокал;
- Юрій Чопик – гітара;
- Тарас Банах – сопілка (у 1989—1991).
Склад гурту 2023 – донині:
- Юрко Рокецький – вокал;
- Світлана Кирильчук – вокал;
- Олег «Джон» Сук – бас-гітара;
- Роман Чайка – гітара;
- Олесь Слободян – ударні;
- Микола Єрега – гітара;
- Любко Радомський – флейта;
- Юрій Чопик – гітара;
- Андрій Альфавіцький – перкусія.
Жанр – рок.
Історія гурту Мертвий Півень
Мертвий Півень – український рок-гурт, який у 1989 році утворили молоді музиканти, що навчалися у Львівському університеті імені Івана Франка. Лідером гурту став його перший вокаліст Любко Футорський. Невипадково була обрана назва колективу: залізна фігурка півня прикрашала кав'ярню «Старий Львів», де часто збиралися учасники майбутньої легенди вітчизняної рок-сцени. Ще із 70-х років заклад «Старий Львів» був осередком львівських «дітей квітів». Саме тому учасники гурту почали представлятися «четвертим поколінням гіппі».
Під час перших виступів молодого колективу використовувалися винятково акустичні інструменти, а композиції символізували собою музичні експерименти «Півнів». Прийшло перше визнання критиків та слухацької аудиторії. Починаючи як піонери української альтернативної музики, гурт Мертвий Півень поступово отримав статус культового. Виокремилася основна риса творчості команди, що створює пісні на вірші видатних українських поетів – Тараса Шевченка, Віктора Неборака, Олександра Ірванця, Юрія Андруховича, Сергія Жадана та інших.
За три десятиліття творчої історії склад колективу пережив чимало змін. Після переходу Любка Футорського до іншого гурту вокалістом «Півнів» став співзасновник команди Місько Барбара, який паралельно займався акторською діяльністю у харківському театрі «Арабески». Ведення кількох проєктів в різних галузях культури та мистецтва було характерною рисою для багатьох учасників гурту.
Творчий шлях
Першим лайвом групи можна вважати переможний виступ на Львівському фестивалі «ВиВих» у 1990 році. Наступного року колектив з’явився на сцені фестивалю «Червона Рута». Перший реліз під назвою «ЕТО» відбувся в 1992 році. Зважаючи на те що Мертвий Півень ніколи не намагався виокремити певні жанрові прив'язки для власної творчості, кожен альбом вирізнявся своїми особливостями: саундом, змістовими відтінками. Так у дебютній платівці превалював бард-рок. 18 пісень, що увійшли до Золотої скарбниці українського рок-н-ролу, були записані без використання барабанів та бас-гітари.
Активні гастролі гурту відбуваються в 90-ті роки. Музика Мертвого Півня лунає в Україні та за кордоном: у Польщі, Німеччині, Словаччині, Австрії, Франції. Продовжуються експерименти зі звучанням, додаються нові інструменти, серед яких – електричні гітари, ритм-секція. Мертвий Півень бере участь у записі альбому-компіляції «Хор монгольських міліціонерів» на вірші Сергія Жадана. Альбом був випущений у 2007 році.
2011-й рік фактично стає моментом припинення творчої діяльності «Півнів». Та навесні 2023 відбувається гучне відродження команди. Новим вокалістом групи стає Юрій Рокецький. Гурт зібрався наново, буквально по частинках. Відбулися рухи в різних жанрових напрямках. В композиціях з'явилися нотки блюзу, хард-року, елементи психоделіки. Музиканти продовжили творити в тому ключі, який був цікавий безпосередньо їм самим.
Нагороди та відзнаки, соціальна активність
Активна творча діяльність самобутнього колективу відзначилася прихильністю величезної армії фанатів та преміями фестивалів. Серед них:
- «ВиВих» (Львів, 1990);
- «Червона Рута» (Запоріжжя, 1991) – перша премія в категорії «Акустична музика».
Учасники групи завжди вели активну громадську діяльність, з'являючись на різноманітних акціях протесту та інших заходах, спрямованих на підтримку прав і свобод людини.
Знакові хіти зірок українського року:
- «Б’ютіфул Карпати»;
- «Я помру від застуди»;
- «Франсуа»;
- «Холодно»;
- «Ми помрем не в Парижі»;
- «Without You» (Курва радіо);
- «Цигарка»;
- «Переваги окупаційного режиму» та інші.